Onkologie v obrazech
Umělecké projevy toxicity protinádorové léčby


Onkologie v obrazech
Umělecké projevy toxicity protinádorové léčby

Submitted:
3. 2. 2014


Autoři: M. Svoboda
Vyšlo v časopise: Klin Onkol 2014; 27(1): 71
Kategorie: Různé

Souhrn

Submitted:
3. 2. 2014

Muž, narozený v roce 1967, ve 45 letech dia­gnostikovaný renální karcinom levé ledviny, onemocnění již v době dia­gnózy diseminované do CNS a mediastinálních uzlin. Po extirpaci solitární mozkové metastázy zahájena léčba sunitinibem, která je doprovázena nežádoucími účinky v podobě trombocytopenie G2, tyreopatie G1, únavy G2– 3, pro které je následně dávka redukována při zachování účinnosti léčby.

V průběhu léčby, která v únoru 2014 trvá již 10. měsíc, je onemocnění v parciální remisi. Jedním z vedlejších účinků sunitinibu byla depigmentace vlasů a obočí (obr. 1). Tento „umělecký projev“ onkologické léčby pacient přijal s nadšením, neboť, jak se vyjádřil, zajímavě doplnil jeho předchozí tetování kůže.

Obr. 1. Depigmentace vlasů jako vedlejší účinek onkologické léčby.
Depigmentace vlasů jako vedlejší účinek onkologické léčby.

MUDr. Marek Svoboda, Ph.D.

Klinika komplexní onkologické péče a Oddělení epidemiologie a genetiky nádorů

Masarykův onkologický ústav

Žlutý kopec 7

656 53 Brno

e-mail: msvoboda@mou.cz

Obdrženo: 3. 2. 2014


Štítky
Detská onkológia Chirurgia všeobecná Onkológia
Článek Editorial
Článek Erratum

Článok vyšiel v časopise

Klinická onkologie

Číslo 1

2014 Číslo 1
Najčítanejšie tento týždeň
Najčítanejšie v tomto čísle
Kurzy

Zvýšte si kvalifikáciu online z pohodlia domova

Eozinofilní granulomatóza s polyangiitidou
nový kurz
Autori: doc. MUDr. Martina Doubková, Ph.D.

Všetky kurzy
Prihlásenie
Zabudnuté heslo

Zadajte e-mailovú adresu, s ktorou ste vytvárali účet. Budú Vám na ňu zasielané informácie k nastaveniu nového hesla.

Prihlásenie

Nemáte účet?  Registrujte sa