-
Články
- Časopisy
- Kurzy
- Témy
- Kongresy
- Videa
- Podcasty
Organická syntéza, Laboratórny manuál
Vyšlo v časopise: Čes. slov. Farm., 2015; 64, 253
Kategorie: Nové knihy
Lukáč M., Devínsky F.
Organická syntéza, Laboratórny manuál
Bratislava: Univerzita Komenského 2015, 144 s. ISBN 978-80-223-3913-1
Recenzované dielo je učebnou pomôckou na výučbu organickej chémie pre študentov farmácie a obsahuje sedem kapitol.
V prvej kapitole autori popisujú prácu v chemickom laboratóriu, v druhej chemickú literatúru, v tretej izolačné techniky, v štvrtej sa zaoberajú identifikáciou a charakterizáciou vlastností organických zlúčenín, piatu tvorí preparatívna časť, šiesta je venovaná príprave bezvodých rozpúštadiel a siedma problematike chladiacich zmesí. Celkove je v ňom popísaná príprava 231 zlúčenín.
Analýza obsahu ukazuje, že dielo je napísané nielen logicky, stručne a jasné, ale keďže sa zaoberá prípravou organických zlúčenín potrebných pre prípravu liečiv, ktoré majú presné návody na ich prípravu, je napísané tak, že text spĺňa hlavne kritérium spočívajúce v tom, že jednotlivé návody sa dajú reprodukovať.
Cennou devízou tohto textu je ďalej, že autori v plnej miere dodržali kritéria kladené na názvoslovie organických zlúčenín a ich klasifikáciu, definície jednotlivých fyzikálno-chemických vlastností, analytických metód potrebných na objasnenie a potvrdenie ich chemickej štruktúry. Veľkým kladom je skutočnosť, že autori pri popise niektorých syntéz použili viaceré moderné katalyzátory, separačné techniky a všetky bežné identifikačné metódy.
I keď je dielom primárne určené pre výučbu na farmaceutických fakultách, som pevne presvedčený, že je ho možné využiť i na prírodovedeckých a chemických fakultách.
J. Čižmárik
Štítky
Farmácia Farmakológia
Článok vyšiel v časopiseČeská a slovenská farmacie
2015 Číslo 6-
Všetky články tohto čísla
- Antibakteriální účinky přírodních látek – silice
- Organická syntéza, Laboratórny manuál
- Cholinergický systém srdca
- Proběhl 42. mezinárodní kongres k dějinám farmacie
- Povrch těla a tělesná hmotnost dospělé české onkologické populace
- Stable gold nanoparticles – synthesis, bioconjugation and application
- Determination of antigripal drugs (pheniramine, phenylephrine) in biological samples by on-line CITP-CZE coupled with tandem mass spectrometry
- Development of the hydrocortisone butyrate qualitative determination method
- Estimation of lipohydrophilic properties of molecules with potential β3-agonistic activity
- Determination of the colorants in vitamin E by HPLC with photodiode array detection
- Analysis of flavonoids in grape leaves by HPLC-DAD-MS/MS
- Antioxidative protection of inactivated rabies vaccine with squalene adjuvant by β-carotene
- From an old drug to a new one: Synthesis of valproate from 5,5-dipropylbarbituric acid
- Synthesis and antimicrobial activity of novel sulfonamide derivatives
- Synthesis and antioxidant activity of phenylcarbamic acid derivatives acting on the cardiovascular system
- Synthesis and biological activity of selected cinnamic acid derivatives
- Synthesis and biological properties of chosen symmetrical amides and thioamides of terephthalic acid
- Synthesis of quinoline derivatives using a nano-Pd/Cu catalyst in the search of new fluorophores
- Synthesis of triclosan derivatives and their antimycobacterial effect
- The development of a dental drug in the form of medicated chewing gum
- Sympozia Sekce dějin farmacie ČFS v roce 2015
- Autorský rejstřík
- Česká a slovenská farmacie
- Archív čísel
- Aktuálne číslo
- Informácie o časopise
Najčítanejšie v tomto čísle- Antibakteriální účinky přírodních látek – silice
- Povrch těla a tělesná hmotnost dospělé české onkologické populace
- Cholinergický systém srdca
- Organická syntéza, Laboratórny manuál
Prihlásenie#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#Zabudnuté hesloZadajte e-mailovú adresu, s ktorou ste vytvárali účet. Budú Vám na ňu zasielané informácie k nastaveniu nového hesla.
- Časopisy