21st International Meeting on Forensic Medicine Alpe – Adria – Pannonia


Vyšlo v časopise: Soud Lék., 57, 2012, No. 4, p. 80
Kategorie: Zpráva z konference

Bratislavskí organizátori minuloročného mítingu odovzdali štafetu do Sarajeva, kde sa v dňoch 30. mája až 2. júna 2012 konal 21st International Meeting on Forensic Medicine Alpe – Adria – Pannonia. Samotné Sarajevo, ako aj celá krajina Bosna a Hercegovina, boli v minulosti ťažko skúšané vojnovými útrapami. Ich následky a stopy sú dodnes viditeľné na každom kroku, a preto nie je prekvapením, že hlavná téma mítingu sa niesla v znení „Examination – Identification – Exhumation“.

Na druhý deň po registrácii a „Welcome cocktail“ začal odborný program úvodným blokom zameraným na hlavnú tému podujatia. Veľkou cťou bolo zaradenie dvoch slovenských príspevkov z Bratislavy a z Nitry, ktoré ukázali iný uhol pohľadu na základnú problematiku a síce exhumáciu a identifikáciu v mierových podmienkach. Podobnými príspevkami boli aj prezentácie z Holandska, Albánska a Poľska ako evidentné protiklady prezentáciám z Bosny a Hercegoviny, Chorvátska a Slovinska, kde išlo, ako sme v posledných rokoch neustále svedkami, o identifikáciu obetí občianskej vojny. Po bloku venovanom súdnolekárskej praxi a súdnolekárskej toxikológii nasledoval ďalší blok venovaný hlavnej téme.

Popoludní mali účastníci podujatia možnosť detailnejšie sa oboznámiť s nedávnou históriou mesta a navštíviť najvýznamnejšie miesto domáceho odboja – 800 metrov dlhý tunel, cez ktorý počas 1000 dňovej okupácie srbskými vojskami boli do okupovanej zóny transportované osoby, potraviny a vojenská pomoc. Opakovane ním prešli aj významní vládni činitelia a predstavitelia štátu. Po prehliadke a výklade boli účastníci vyvezení na miesto vyhliadky na podstatnú časť metropoly a následne bola pripravená večera v historickom centre, moslimskej časti, kde čevapčiči a iné produkty z mletého mäsa sa zapíjali jogurtom.

Na druhý deň paralelne s prednáškovými blokmi venovanými súdnolekárskej problematike a hlavnej téme sa na pôde usporiadajúceho Inštitútu konal antropologický workshop, hodnotený zúčastnenými vysoko pozitívne. Popoludní sa konalo sympózium International Committee of the Red Cross a „Round table discussion“ za účasti expertov z krajín bývalej Juhoslávie. Záver dňa patril prezentácii posterov.

„Gala dinner“ v reštaurácii „Aleja Ambasadora“ nie veľmi vzdialenej od miesta konania mítingu sa vďaka programu, na ktorom sa podieľali aj samotní účastníci, predĺžila až do skorých ranných hodín.

Záverečné dopoludňajšie bloky posledného dňa patrili zasadnutiu International Comission on Missing Persons.

V rámci odborného programu bolo prezentovaných 71 príspevkov, z toho 48 prednášok a 23 posterov. Najviac prezentácií bolo z Talianska (11), 9 bolo z Chorvátska, po 7 z Bosny a Hercegoviny a Maďarska, 5 z Albánska, po 4 z Macedónska a Slovenska, po 3 z Kosova, Poľska, Slovinska a Srbska, po 2 z Čiernej hory, Nemecka a Veľkej Británie a po 1 z Bulharska, Holandska, Portugalska, Spojených štátov amerických, Španielska a Turecka. V rámci sympózia Medzinárodného Červeného kríža odzneli 4 prezentácie z Argentíny, Kosova, Spojených štátov amerických a Veľkej Británie. V sekcii Medzinárodnej komisie pre nezvestné osoby bolo prezentovaných 10 príspevkov, všetky z Bosny a Hercegoviny.

Uvedená problematika dodnes rezonuje s rôznou intenzitou vo všetkých krajinách bývalej Juhoslávie. V samotnej Bosne a Hercegovine je dodnes nezvestných približne 1200 osôb. Na identifikáciách obetí z masových hrobov pracujú tímy zložené z expertov z rôznych krajín. O náročnosti tejto práce svedčí aj skutočnosť, že stovky identifikácií boli expertmi z krajín západnej Európy nesprávne vykonané.

Organizátormi 22nd International Meeting on Forensic Medicine Alpe – Adria – Pannonia budú poľskí kolegovia v Krakowe v dňoch 5. – 8. júna 2013.

Jozef Šidlo, Bratislava


Štítky
Patológia Súdne lekárstvo Toxikológia

Článok vyšiel v časopise

Soudní lékařství

Číslo 4

2012 Číslo 4

Najčítanejšie v tomto čísle
Kurzy

Zvýšte si kvalifikáciu online z pohodlia domova

Eozinofilní granulomatóza s polyangiitidou
nový kurz

Betablokátory a Ca antagonisté z jiného úhlu
Autori: prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., MUDr. Petr Janský

Autori: doc. MUDr. Petr Čáp, Ph.D.

Farmakoterapie akutní a chronické bolesti

Získaná hemofilie - Povědomí o nemoci a její diagnostika

Všetky kurzy
Prihlásenie
Zabudnuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte sa

Zabudnuté heslo

Zadajte e-mailovú adresu, s ktorou ste vytvárali účet. Budú Vám na ňu zasielané informácie k nastaveniu nového hesla.

Prihlásenie

Nemáte účet?  Registrujte sa