Lyellův syndrom


Autoři: Martin Matějovič
Působiště autorů: I. interní klinika FN a LFUK Plzeň
Vyšlo v časopise: Anest. intenziv. Med., 24, 2013, č. 1, s. 42
Kategorie: Postgraduální vzdělávání - Didaktický snímek

Toxická epidermální nekrolýza po léčbě amoksiklavem
Obr. 1. Toxická epidermální nekrolýza po léčbě amoksiklavem

Poprvé byla toxická epidermální nekrolýza popsána skotským dermatologem Alanem Lyellem v roce 1956, proto je též označována jako Lyellův syndrom. Jde o závažné akutní kožní onemocnění charakterizované vznikem puchýřů a výrazným cárovitým olupováním kůže na velké ploše, obvykle s následnou infekcí, vředovatěním a systémovými příznaky. Obvykle vzniká jako reakce na některé léky (antibiotika, antikonvulziva, kortikosteroidy, nesteroidní antirevmatika). Onemocnění má vysokou mortalitu (30–60%).

Adresa pro korespondenci:

Prof. MUDr. M. Matějovič, PhD

I. interní klinika FN a LFUK Plzeň

matejovic@fnplzen.cz


Štítky
Anestéziológia a resuscitácia Intenzívna medicína

Článok vyšiel v časopise

Anesteziologie a intenzivní medicína

Číslo 1

2013 Číslo 1

Najčítanejšie v tomto čísle

Tejto téme sa ďalej venujú…


Prihlásenie
Zabudnuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte sa

Zabudnuté heslo

Zadajte e-mailovú adresu, s ktorou ste vytvárali účet. Budú Vám na ňu zasielané informácie k nastaveniu nového hesla.

Prihlásenie

Nemáte účet?  Registrujte sa