24th Congress of the International Academy of Legal Medicine
Vyšlo v časopise:
Soud Lék., 63, 2018, No. 4, p. 40
Kategória:
Zpráva z kongresu
Dvadsiaty štvrtý kongres Medzinárodnej akadémie súdneho lekárstva (IALM) sa konal v dňoch 5. – 8. júna 2018 na východe Ázie v Japonsku v meste Fukuoka na ostrove Kjúšú. Fukuoka je mladým mestom, nakoľko priemerný vek jej 1,5 milióna obyvateľov je 35 rokov. Nachádza sa v severozápadnej časti ostrova. Podľa organizátorov - predstaviteľov Japonskej spoločnosti súdneho lekárstva išlo o prvý kongres IALM organizovaný na pôde Ázie, čím si chceli (možno omylom) privlastniť prioritu, ktorá im ale nepatrí, nakoľko predchádzajúci kongres IALM v roku 2015 sa konal v západnej Ázii v Dubaji a keby sme sa vrátili ešte ďalej do minulosti, tak miestom 22. kongresu bola ázijská časť Istanbulu, takže posun miesta konania kongresu smerom na východ a do Ázie je kontinuálny. Témou kongresu bolo: „The new stage of legal medicine – from Asia to the world“. V rámci kongresu sa konal aj 102. kongres Japonskej spoločnosti súdneho lekárstva. Veľmi milým a netradičným zážitkom bolo privítanie účastníkov už na letisku umiestnenými dvomi bannermi kongresu.
Miestom kongresových aktivít bolo Fukuoka International Congress Center na brehu Japonského mora. Vlhké subtropické podnebie poznačilo aj počasie v čase konania kongresu, ktoré bolo prevažne daždivé, čo neprekvapovalo domácich obyvateľov, ktorí nosia so sebou dáždniky automaticky, aj keď momentálne neprší.
Úvodné slovo v rámci otváracieho ceremoniálu predniesol tradične prezident IALM profesor Santo Davide Ferrara dekan Univerzity v Padove, Taliansko. Nasledovali príhovory organizátora profesora Noriaki Ikedu z Univerzity Kjúšú a starostky mesta Fukuoka. V rámci odborného programu kongresu od 5. do 8. júna 2018 odznelo 25 plenárnych prednášok rozdelených do 8 sekcií. Rezonovala v nich problematika utečeneckej krízy, klinického súdneho lekárstva v spojení s týraním a zneužívaním detí aj dospelých osôb, vývoja vyšetrovacích metód a analytických techník, terorizmu, hromadných nešťastí a porovnávania súdnolekárskych systémov vo východných a západných krajinách. V 12 paralelných sekciách bolo prezentovaných 73 prednášok venovaných forenznej antropológii, genetike, patológii, radiológii, toxikológii a iným témam. Počas dvoch dní bolo prezentovaných a diskutovaných 291 vývesiek pomerne nezvyčajným spôsobom a to v jeden deň vývesky označené nepárnymi číslami a druhý deň vývesky označené párnymi číslami. Najviac príspevkov bolo prezentovaných v sekciách venovaných „Forensic pathology“. Od slovenských autorov bola vedeckým a organizačným výborom vybratá na ústnu prezentáciu práca „Occurrence of psychoactive substances in cases of drug-related deaths in Slovakia“ autorov: J. Šidlo, I. Šteliar. V rámci odborného programu sa konali aj 3 workshopy: „Some Key Questions in Forensic Antropology“, „International Committe of the Red Cross (ICRC) Seminar on Forensic Data Management“ a „Asia Pacific Medico-Legal Agencies (APMLA) Annual General Meeting and Work Groups Meeting“. Kongresu sa zúčastnilo 650 účastníkov zo 46 krajín.
V rámci kongresu sa konalo aj generálne zhromaždenie International Academy of Legal Medicine, ktoré odsúhlasilo zmeny stanov akadémie a zvolilo nového prezidenta, ktorým sa stal profesor Angel Carracedo z Univerzity Santiago de Compostela, Španielsko. Končiaci prezident profesor Santo Davide Ferrara kritizoval pasivitu vedeckého výboru Akadémie v uplynulom období. V rámci „šírenia osvety v súdnom lekárstve na všetky kontinenty“ bol vedecký výbor rekonštruovaný na regionálnom princípe. Počet členov bol zvýšený zo 16 na 31 z čoho na Európu pripadá 8 členov.
Spoločenský program bol organizovaný v bežných kongresových intenciách. Dňa 5. júna „Welcome party“ v kongresovom centre, dňa 7. júna „Banquet“ v hoteli Hilton Fukuoka Sea Hawk a 8. júna „Farewell party“ opäť v kongresovom centre. Za zmienku snáď ešte stojí, že počas kongresu bola formou samoobsluhy podávaná „krabičková strava“ väčšinou bez príborov len s paličkami a niekedy aj kto zaváhal, tak nejedol.
Záverom je možné konštatovať, že pri zhodnotení zahraničných a medzinárodných trendov vo vývoji výskumu v súdnom lekárstve a súdnolekárskej praxe a to už aj pri porovnaní našich možností s krajinami tzv. tretieho sveta, človek prepadá depresii. Nedovolím si odhadnúť, pri súčasnej organizácii súdnolekárskej praxe na Slovensku a finančných možnostiach univerzitných ústavov, čo sa týka výskumu, či niekedy budeme môcť využívať metódy, ktoré väčšina slovenských súdnych lekárov a toxikológov pozná zatiaľ len z televíznych seriálov.
Dvadsiaty piaty kongres IALM bude organizovať v roku 2021 profesorka Silke Grabherr v Geneve, Švajčiarsko.
doc. MUDr. Jozef Šidlo, CSc., MPH
ÚSL LF UK Bratislava
Štítky
Patológia Súdne lekárstvo ToxikológiaČlánok vyšiel v časopise
Soudní lékařství
2018 Číslo 4
Najčítanejšie v tomto čísle
- Krev není voda: Fyzikální limity analýzy krevních stříkanců
- Dopravní úrazy 2018
- 24th Congress of the International Academy of Legal Medicine
- 26th International Meeting on Forensic Medicine Alpe – Adria – Pannonia